Reading Time: 2 minutes

Keily Tammaru | 30. oktoober, 2022


Gruusia tõmbab oma looduse ja kultuuri võlu ning püüdlustega kooli- ja ülikooli hariduses

Osalesin 15.–22. oktoobril Gruusias Erasmus+ õppevisiidil, mis on eelkõige noorsootöötajatele suunatud programm, mille käigus seekord külastasime erinevaid noortekeskuseid mitmes Gruusia linnas, nii Tbilisis, Rustavis, Koubuletis, Ozurgetis, Batumis, kui ka Abhaasia piiri ääres Zugdidis. 

Võimaluse programmis osaleda leidsin Seiklejate Vennaskonna kaudu, kellega olen juba pikka aega seotud olnud. Niisiis on tegemist MTÜde vahelise projektiga, millel ei ole otsest seost ülikooliga. Kogemusi saab aga taolistest programmidest palju, eriti informaalse ja mitteformaalse (informal, non-formal learning) õppimise formaadis, mis on jõudmas ka ülikoolide õpimeetoditesse.  

Pärast projekti ametlikku lõppu jäi nädalavahetuse jagu aega ka iseseivalt ringi reisida. Elukogenud ja palju reisinud hollandi osalejaga läksime riigi kõrgemaid mägesid otsima. Sealt pärineb ka illustratsiooniks olev foto, taustal on 3500 m kõrgused mäed, mis peidavad enda taga 5193 meetrist Gruusia kõrgeimat tippu ja Elbrust Venemaa territooriumil. Omavahel kogemusi ja lugusid vahetades, kohalikega keelekümbluses räheldes ja idüllilises looduses mõtiskledes tuleb (koolipingi nühkimise asemel) üks spetsiifiline osa haridusest keresse nagu tulvavee ojake. 

Üks huvitavamaid interaktsioone oli kohtumine lähiriikide noortega. Esindati Gruusiat, Armeeniat, Aserbaidžaani, Türgit, Kreekat, Rumeeniat, Ukrainat, Valgevenet, aga ka Hispaaniat, Saksamaad ja Hollandit. Eks neist mitmete riikide poliitilised olukorrad ja suhted ole keerulised, kuid kohapeal tuleb ikka esile see, et „ei-ei, aga need noored siin projektis on ju toredad!“ 

Meil oli võimalik kohtuda ka kohalike tipp-poliitikutega. Nad rääkisid oma vaadetest, olukorrast riigis ning hiljem oli meil võimalus neile küsimusi esitada. Ütlen kahjutundega, et need vastused kippusid olema väga ümmargused ja laialivalguvad. Siiski on tore, et ühes väikeses riigis nagu Gruusia või ka Eesti, on võimalik ühel üsna lihtsalt grupil inimestel otse riigi poliitikutega suhelda. Korraldajate poolt on see samuti väga nutikas käik, olgu jutt milline tahes, meie kohalolu näitab, et riigis tegeletakse noorsootööga rahvusvahelisel tasemel, ja tahetakse sellesse panustada ning riiklikke toetusi on vaja, et seda teha senisest efektiivsemalt. Paljud noored saavad lisaks kooliharidusele (kus mõnel juhul kipub isegi kirjandustunnis oma arvamus keelatud olevat – loodan, et see üks lugu oli erand!) väga mitmekesiseid kogemusi, mille seast ei puudu ka robotite ehitamine ja programmeerimine algkoolitasemel. 

Üks pisiasi, mis minu jaoks täiesti uue mõttetee avas, oli ühe Saksamaal elava Pakistani tütarlapse kirjeldus tänavakoertest, kelle eluolu, heaolu ja nende riikliku reguleerimissüsteemi üle me arutasime (nimelt koerad märgistatakse valgusfoori värvides plastikplönniga kõrvas ja lastakse tänavale tagasi). Ta kirjeldas, et võib-olla paljud siinsed elanikud ei mõtlegi koertest kui koduloomadest. Need ongi tänavaloomad. Tänavaloomad, nagu… tuvid! See mõttelaad tegi minu jaoks peas mingisuguse klõpsu, mulle avanes mingisugune täiesti uus kontseptsioon tänavakoertest. Ma ei olnud kunagi selle peale tulnud, et nii saab ka mõelda. Et tänavakoer on samasugune tänavaloom nagu harilikud kodutuvid linnaväljakul. 

Enne äraminekut õnnestus mul kohtuda Hanna-Annikaga, kes aeg-ajalt on semiootikaõpingute vältel minu kursusekaaslane olnud. Ta alustas kuu aja eest Gruusias vahetussemestrit. Sain kuulda tema nägemust kohalikust eluolust, koolirutiinist ja ühikamelust. Peagi saabki lugeda temaga tehtud intervjuud Hortus semioticuse järgmisest postitusest – SIIT


hortus semioticus

Hortus Semioticus is a peer reviewed online journal of semiotics featuring new generation of semiotic researchers.

Hortus Semioticus on eelretsenseeritav semiootika võrguajakiri, mis on pühendatud uue põlvkonna semiootilistele uurimustele.

HORTUS SEMIOTICUS BLOG

Our blog is a digital resource where everyone passionate about semiotics can share their knowledge, questions and experience on stuff that matters.

Meie blogi on koht, kus semiootikahuvilised saavad vahendada mõtteid ja infot kõigest, mis loeb.